Sznurek, moher, bawełna, akryl - czyli jakie włóczki mamy dostępne na rynku

Witam Cię serdecznie :) 

Na początku chciałabym podziękować i powiedzieć jak bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Świadczy to o tym, że moja praca nie idzie na marne.

Dzisiaj chciałabym opisać jak najprościej z jakimi włóczkami mamy do czynienia oraz w jaki sposób są one oznaczane. Mam nadzieję, że nie zanudzisz się tutaj. Niestety chcąc się oddać jakiemuś hobby należałoby dobrze poznać podstawy. Przyznam szczerze, że  dla mnie jest to idealny moment na odświeżenie wiedzy. 

Zaczynamy! :)

 

WŁÓCZKA WEŁNIANA

Czasem nazywam ją królową włóczek ;) dlaczego? Czysta wełna jest bardzo droga i pomijając kaszmirowej chyba jedną z bardziej pożądanych włóczek. Ale to tylko moja opinia. Mamy lub przyszłe mamy bardziej skupiają się na bawełnie - jest delikatniejsza dla skóry - ale o tej włóczce później. Wełna "oddycha" więc jest przyjazna dla skóry człowieka. Zapewnia odpowiednią wentylację powietrza. Dodatkowo zimą doskonale ociepla ciało - w przeciwieństwie do znienawidzonych przez niektórych akrylu, który jest "zimny". Należy pamiętać, że skoro wełna jest dobrem luksusowym należy dbać o nią w sposób luksusowy. Nie zawsze o tym pamiętamy. 

ALPAKA
Jak sama nazwa wskazuje włóczka ta jest "produkowana" z wełny Alpaki. Jest to zwierzę przypominające wyglądem Lamę, a jej wełna jest porównywalnie delikatna jak wełna Merynosów, dodatkowo nawet najcieńsza przędza Alpaki izoluje ciepło 6-tnie razy lepiej niż wełna owcza. Co na pewno jest niezwykłym atutem tej wełny. Mam jednak wrażenie, że wciąż przegrywa z naszą wełną owczą. Kolejną zaletą tej wełny jest to iż jest hipoalergiczna, do jej produkcji nie wykorzystuje się chemikaliów, oraz dodatkowo jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i wycieranie czy mechacenie niż np.: popularna włóczka akrylowa. 

MERYNOS

Merynosy to jest rasa owiec hodowanych głównie w Alpach Południowych i Australii. Ostatnimi czasy stała się bardzo popularna. Zyskała sławę jako funkcjonalny, wytrzymały i Eco materiał. Wełna Merynosów jest niezwykle cieniutka, uważa się, że im cieńsze włókno tym lepszej jakości włóczka. Wełna Merynosów podbija aktualnie rynek odzieżowy. Producenci wiążą z nią sporo nadziei w związku z produkcją odzieży outdorowej. Wełna ta jest niesamowicie ciepła ale jednocześnie doskonale izoluje ciepło, co przemawia właśnie za wykorzystaniem jej w produkcji takiej odzieży. Poza wymienionymi wyżej właściwościami wełna Merynosów charakteryzuje się niesamowitą delikatnością, dlatego często wykorzystywana jest w produkcji rzeczy dla niemowląt.


SZNURKI
 

Wyróżniamy dwa rodzaje sznurków, tak zwane T-shirt Yarn oraz sznurek bawełniany przypominający sznurówki. :) Idealnie nadaje sie do produkcji przemysłowej. jest stosunkowo ciężki i sztywny. Pięknie wychodzą z niego dywaniki, podkładki pod garnki czy torebki. Ja zaczęłam robić torebki :) Zainteresowanych zapraszam na moją stronę na FACEBOOK. Znajdziecie tam znacznie więcej inspiracji. Taką włóczę można również zrobić samemu. Ale to materiał na innego posta. Po prostu zbierajcie bawełniane stare koszulki a juz niebawem pokażę Wam jak samemu zrobić taką włóczkę.


Poniżej próbkla mojego dzieła. Zdjęcia ukończonej torebki niebawem na blogu i na pozostałych portalach społecznościowych. :) Mam nadzieję, że zostaniecie ze mną.

 

Wyróżniamy jeszcze włóczki bawełniane, akrylowe, moher, mieszanki poszczególnych włókien z dodatkiem innej lub dodatkiem poliesteru. Ja najczęściej korzystam z włóczki bawełnianej z racji na jej przeznaczenie dla małych dzieci i delikatność dla skóry.

BAWEŁNA
 

Bawełna powstaje z nasion rośliny uprawnej o tej samej nazwie, bawełna. Jest stosunkowo łatwą w uprawie rośliną i wydajna. Włókna powstające z jej nasion są bardzo popularne i stosowane w przemyśle tekstylnym głównie z uwagi na jej delikatność ale również właściwości. Produkty wykonane w 100% z bawełny "oddychają", są delikatne dla skóry. Włóczka bawełniana jest również szczególnie polecana dla dzieci. Nie podrażnia skóry tak jak np.: włóczka akrylowa. Jest też znacznie bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, mówiąc prościej nie mechaci sie tak szybko. ;) niż np.: akrylowa. Używam jej bardzo często szczególnie podczas robienia moich maskotek dla dzieci.
 
AKRYL
 

Akryl jest włóknem syntetycznym, sztucznym, chemicznym. Niektórzy mówią, że to zło wrodzone. Cóż. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości ubraniach to rzeczywiście lepiej wybierać włókan wełniane, bawełniane, czy alpakę nie wspominając o kaszmirowych. niestety na te ostatnie mnie nie stać. Oczywiście akryl ma tez swoje zalety, jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu, mimo iż wyroby z tej włóczki bedą się szybciej mechaciły są metody jej czyszczenia ale również łatwiejsza w praniu. Możemy wyprać w pralce i ma większa tolerancję na temperaturę. Ja używam jej do niektórych wyrobów typu kosmetyczki, zabawki. jednak jeżeli chodzi o ubrania to niestety akryl nie "oddycha". Nie odprowadza wilgoci oraz zimą nie jest dobrym izolatorem ciepła. Powoduje, ze jest nam zimniej niż np.: w bawełnianej bluzeczce. Mimo wszystko polecam początkującym do nauki - jest stosunkowo tani a więc dla początkujących znakomity!

Oczywiście jest jeszcze dużo wiecej rodzajów włóczek, o których mogłabym pisać bardzo długo. nie chcę jednak zanudzać. Dodatkowo zapraszam na post jak czytać oznaczenia znajdujące sie na włóczkach.

Mam nadzieję, że podobał się Wam wpis. Zachęcam do subksrypcji i polecania. Juz niebawem na blogu znajdziecie wzór na łatwą torebkę i post jak czytac oznaczenia na metkach włóczek.

Czekam na komenatrze również od Was o czym chcielibyście poczytać.

Dziękuję, że jesteś i widzimy się następnym razem.


 

Komentarze

  1. Najtrudniej jest znaleźć sklep internetowy z włóczkami akrylowymi, ponieważ większość sklepów niestety oferuje przedmioty niskiej jakości. Właśnie ze wszystkich rodzajów, najlepiej nosi mi się akryl ze względu na jego właściwości, nie uczula a dodatkowo żadne bakterie czy mole się ich nie czepiają :) Dla mnie jako alergika to najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak czytać schematy szydełkowe - czyli prosto o oznaczeniach

Zaczynamy zabawę, czyli chcę umieć więcej niż słupek

Nowa strona internetowa